Go to content Go to menu

Człowiek znajdujący się na szosie tak autentycznie nie może poczuć się cały czas całkowicie bezpiecznie. Bez względu na to jak dobrym oraz racjonalnym jesteś kierowcą, jak wyjątkowe są zabezpieczenia w twoim samochodzie – ABS, poduszki powietrzne, kontrolowane strefy wgniotu, wszystko to zdać się może na nic albowiem na ulicy nie wszystko jest kompletnie uzależnione od ciebie. Wypadek może trafić na kogokolwiek oraz we wszelakim momencie, także kilkaset metrów od własnego miejsca zamieszkania. Starczy, że ktokolwiek na sekundę się zagapi, popadnie w poślizg albo w szczególny sposób utraci kontrolę nad swym autem i mamy pozamiatane.

Bywają szczęściarze, jakim udaje się wyjść bez uszczerbku poniekąd z skomplikowanych wypadków komunikacyjnych, chociaż tego typu przypadki zalicza się do osobliwości, zaś ciemna reguła to niestety miesiące rehabilitacji w szpitalu, a momentem także kłopoty zdrowotne do końca swych dni. A nawet nie wszyscy posiadają tyle szczęścia bo statystyka wypadków śmiertelnych na drogach w Polsce jest nieprzerwanie zatrważająca, co pochodzi prawdopodobnie od bohaterszczyzny oraz ułańskiej fantazji swojskich kierowców, zwłaszcza takich najmłodszych.

Doniosłe zagrożenie dla partycypantów ruchu drogowego przynoszą również kierowcy samochodów ciężarowych lub sporych pojazdów dostawczych (więcej), którym zawyżone reguły pracy i konkurencja ze strony międzynarodowych spedytorów dyktuje spędzanie szczupłych godzin za kierownicą bez okazji do oddechu. Zarazem nie za każdym razem posiadacze tychże ciężarówek troszczą się o prawidłowy stan mechaniczny wykorzystywanych przez siebie samochodów (zaś wystarczyłoby urzeczywistniać bieżące reperacje i permanentnie wymieniać częstokroć zużywające się części zamienne). Taka rozpędzona ciężarówka na jezdni jest jak taran, jaki niszczy cokolwiek co natrafi na swojej drodze. Sam pojazd ma masę kilka ton, a nieraz ciągnie jeszcze za sobą następujące kilkadziesiąt ton frachtu. W przypadku kolizji z podobną górą żelaza auto osobowe nie ma najmniejszych szans. Jednakowoż kierowcy samochodów ciężarowych z powodu wysoko przytwierdzonych kabin raczej regularnie wychodzą bez uszczerbku choćby z groźnych kolizji samochodowych (najprawdopodobniej jedynie po to by następnie spędzić końcówkę życia za kratkami na koszt obywateli).