Go to content Go to menu

Jakiekolwiek przedsięwzięcie budowlane dyktuje od samego zalążka uwzględnienie zbioru elementów z jakimi każdy powinien się liczyć tworząc takie przedsięwzięcie. Zaś skoro inwestycje takie pochłaniają znaczne środki finansowe odpowiednio jest nie działać zbytnio pochopnie i poprzedzić je dogłębną oceną okoliczności i indywidualnych zdolności materialnych.

Do szczególnie istotnych dyspozycji zalicza się dobór sposobu ocieplania budowli. Dyspozycja o systemie ogrzewania podejmowana jest nieraz na szczeblu wyboru projektu architektonicznego bo możliwe jest iż architekt założył już jakiś szczegółowy rodzaj ogrzewania zaplanowanego przez siebie budynku.

worki-z-weglem.jpg

Możliwości dogrzania budynku w czasie zimowym jest co najmniej kilka i są one współzależne zarówno od uwarunkowań osobliwych dla terenu, w którym rozważamy inwestycję jak również od własnych możliwości finansowych względem opłat za ocieplanie. Jeżeli pragnęlibyśmy zastosować ocieplanie gazowe to sprawa jasna niezbędny jest dostęp do podziemnej infrastruktury gazowniczej, jaką można doprowadzić do obiektu. Prócz tego potrzebne będzie ulokowanie wkładu kominowego w przewodzie kominowym, który jest obowiązkowy przy tym wariancie instalacji. Dużo prostszym wyborem jest standardowe ogrzewanie paliwami stałymi, wszelako i tu pozostajemy przed wieloma decyzjami, na przykład względem podtypu kotła C.O. (zasypowy, ewentualnie z podajnikiem), a również typu paliwa bowiem do wyboru posiadamy kilka rodzajów węgla (groszek, muł, orzech) jak również kolejne paliwa np. pellet. W takiej instalacji potrzebujemy uwzględnić regularne oczyszczanie komina. Możemy też pokusić się o grzanie olejowe, niemniej w takiej okoliczności przystoi mieć na uwadze, że wiąże się to z potrzebą wstawienia mało pięknego zbiornika jaki nie zawsze będzie dopasowany do sąsiedztwa budynku.

Są także bardziej ekologiczne chwyty na podgrzanie obiektu, do jakich podciąga się pompa ciepła. To już dość nowoczesne podejścia ale na chwilę obecną jeszcze bardzo drogie. Poszczególni ludzie zechcą także skorzystać z ogniw słonecznych do ogrzewania ciepłej wody, jednakowoż w rodzimych stosunkach klimatycznych, przy intensywnym zachmurzeniu może to być panaceum wyłącznie dopomagające.