Go to content Go to menu

Miliony ludzi na całym świecie podchodzi do tematyki motoryzacyjnej w niesamowicie emocjonalny sposób. Ich samochód jest dla nich prawie całym światem, wszystko się wokół niego kręci. Stają się oni niemal fanatycznymi wyznawcami określonych marek, a wszystkie inne mają za szmelc. Pasjonują się wszystkim co dotyczy samochodów, choć przede wszystkim ich ukochaną firmą. Tego rodzaju sytuacja ma miejsce głównie jeśli chodzi o samochody osobowe.

Czy istnieją zatem jacyś ludzie, którzy podchodzą do motoryzacji w bardziej racjonalny i wyważony sposób? Oczywiście, choć w gruncie rzeczy takie racjonalne podejście ma inne źródło. Najbardziej normalnie w podejściu do aut zachowuje się biznes. Tutaj nie ma miejsca na jakieś sentymenty, liczy się czysty rachunek ekonomiczny, to czy auto będzie na siebie zarabiać i czy przy okazji nie będzie generować zbyt wielkich kosztów. Decyzja o wyborze określonego modelu samochodu do firmy prawie zawsze jest stosownie przeanalizowana gdyż margines błędu jest bardzo mały. Samochód kupuje się w określonym celu i na określony czas (http://tepsan.plejad … pracujace-samochody/).

Nawet jeśli przedsiębiorstwa kupują samochody osobowe, które są potrzebne w pracy choćby przedstawicieli handlowych, to wybierają je według zupełnie innego klucza niż robiłaby to osoba prywatna. Nie mają znaczenia takie cechy jak prestiż czy szybkość, auto ma po prostu robić to czego się od niego wymaga. Jeszcze dalej idą firmy kupujące samochody dostawcze i ciężarowe. Kosztują one nierzadko ogromne pieniądze, a wygląd tych samochodów liczy się o wiele mniej niż koszty eksploatacji.

Akurat pod względem kosztów eksploatacji do liderów na europejskim rynku zalicza się na pewno włoska firma Iveco. Jej samochody wielokrotnie zdały pozytywnie egzamin potwierdzający, że idealnie nadają się do pracy w firmach. Potwierdzeniem tej tezy jest ogromna ilość samochodów firmy Iveco na polskich drogach (link). Iveco Daily czy Iveco Eurocargo spotyka się przecież codziennie na trasie. Na pewno nikt by ich nie kupował gdyby nie były tak dobre i tanie w użytkowaniu.